Naujienos

Kam gali būti priskiriamos MB nario pajamos?

Kiekvienam verslininkui svarbu gauti pajamų iš savo veiklos ir MB nariai nėra išimtis. MB nariai gali gauti kelių rūšių pajamas: Pajamos iš paskirstytojo pelno (dividendai) yra apmokestinamos 15 proc. GPM tarifu. Nuolatiniai Lietuvos gyventojai deklaruoja šias pajamas B klasėje iki gegužės 1 d., o nenuolatiniai – GPM mokestį sumoka MB kaip mokestį išskaičiuojantis asmuo. Dividendai…

Daugiau

Ar gali MB narys dirbti pagal darbo sutartį?

MB narių darbo santykiams taikomi specifiniai apribojimai, todėl daugeliui veiklą pradedančių verslininkų kyla klausimų. Į juos pasistengsime atsakyti aiškiai ir paprastai. MB narys dirbti pagal darbo sutartį savo MB negali. MB nario ir MB santykiai nėra traktuojami kaip darbo santykiai, o kaip savarankiško paslaugų teikimo (civiliniai santykiai). Tai reiškia, kad MB narys veikia kaip nepriklausomas…

Daugiau

Kokios įmonės išlaidos gali būti pripažintos sąnaudomis?

Prieš pradedant verslą, svarbu suprasti esminius apskaitos pagrindus. Vienas jų – išlaidų pripažinimas sąnaudomis. Iš pirmo žvilgsnio viskas atrodo paprasta: įmonės išlaidos pirkiniams atsiduria debeto eilutėje. Sąnaudų įmonė gali patirti įsigydama tai, ko tiesiogiai reikia jos veiklai, pavyzdžiui, kompiuterį, telefoną, biuro baldus, transporto priemones, taip pat įmonė gali nuomoti būstą ar biurą, apmokėti lėktuvo bilietų,…

Daugiau

UAB įstatinis kapitalas: viskas, ką reikia žinoti

Verslo naujokams UAB įstatinis kapitalas kelia bene daugiausiai klausimų. Šiame straipsnyje pasistengsime į visus juos atsakyti paaiškindami kas yra įstatinis kapitalas, kaip jį suformuoti ir kodėl, kada reikalingas įstatinio kapitalo mažinimas ar didinimas. Kaip formuojamas įstatinis kapitalas? Įmonių įstatinis kapitalas gali būti formuojamas piniginiais ar turtiniais įnašais, o jų vertė atitinka nominalią akcijų vertę. Piniginius…

Daugiau

Įmonės steigimas ar įmonės pirkimas – ką pasirinkti?

Įmonės įsigijimas yra vienas svarbiausių žingsnių verslo pradžioje. Nors daugeliu atvejų galimas įmonės steigimas internetu, ne visi ryžtasi daryti tai savarankiškai, kiti baiminasi klaidų. Juolab, kad įsteigta įmonė gali kainuoti vos kelis šimtus eurų ir atrodo daug paprastesniu pasirinkimu. Tačiau kaip yra iš tikrųjų ir kada įmonės steigimas Lietuvoje apsimoka, o kada geriausia juridinį asmenį…

Daugiau

Kokią juridinę formą pasirinkti: MB ir UAB skirtumai

Daugeliui veiklą pradedančių verslininkų kyla klausimas: kas geriau mažoji bendrija ar UAB? Nors šios dvi juridinės formos panašios, jos turi ir daugybę skirtumų. Vienareikšmiškai atsakyti, kad viena forma geresnė už kitą – neįmanoma, tačiau priimti sprendimą padės palyginimas, kuo skiriasi UAB ir MB. Tai šiame straipsnyje ir aptarsime, o skirtumai padės kiekvienam įsivertinti: kas geriau…

Daugiau

Automobilio įsigijimas ir nuoma: leidžiami atskaitymai nuo 2025 m.

Pelno mokesčio įstatymo pakeitimai nuo 2025 metų apriboja lengvojo automobilio įsigijimo sąnaudų pripažinimą leidžiamais atskaitymais. Numatyta, kad leidžiamiems atskaitymams galima priskirti suma, mažinanti pelno mokestį, priklausys nuo automobilio CO2 kiekio. Ši nuostata galioja lengviesiems automobiliams (nepriklausomai nuo kuro rūšies, taip pat ir elektromobiliams), kurie įsigyti 2025 metais. Naujasis apribojimas taip pat taikomas ir automobilių nuomai.…

Daugiau

Nuo 2025 m. privalomas darbuotojo raštiškas sutikimas dirbti viršvalandžius

Viršvalandžiai nuo šių metų darbuotojui gali būti skiriami tik jam raštu išreiškus savo sutikimą. Atkreiptinas dėmesys, kad toks sutikimas yra ne formalumas, o privaloma teisinė prievolė, kuria siekiama užtikrinti darbuotojų teises. Apmokėjimas už viršvalandžius yra skaičiuojamas pagal padidinto tarifo normą, todėl darbdaviai gali sąmoningai vengti juos įforminti. Siekiant užkirsti tam kelią ir efektyviau kontroliuoti, kaip…

Daugiau

Didėja vidutinė mėnesinė alga (VDU) 2025 metais

Nuo 2025 metų sausio didėja minimali mėnesinė alga, tad prognozuojama, kad augs ir vidutinis atlyginimas 2025 metais. Nors dalį šio padidėjimo „suvalgys“ infliacija, kurios lygis, prognozuojama, išliks apie 2,5 proc., darbuotojai padidėjimą turėtų pajusti: Lietuvos banko duomenimis VDU 2025 metais augs 7,9 proc. Koks yra vidutinis atlyginimas Lietuvoje 2025 metais? Vidutinė alga Lietuvoje 2025 metais…

Daugiau

Didėja minimali mėnesinė alga (MMA) 2025 metais

Minimalus darbo užmokestis 2025 metais augo iki 1038 eurų neatskaičius mokesčių. Tai reikšmingas pokytis, kurio labai laukė mažiausias pajamas turintys gyventojai. 2024 metais MMA neatskaičius mokesčių siekė 924 eurus, tad 2025 minimali alga išaugo net 12 proc. arba 114 eurų. Minimali alga nuo 2025 metų sausio mėnesio padidinta siekiant ilgalaikio tikslo didinti gyventojų pajamas ir…

Daugiau

Pastatų pardavimo apmokestinimas PVM

2025 metais keitėsi nekilnojamo turto pardavimo apmokestinimas PVM. Šie pakeitimai turi užtikrinti, kad nekilnojamo turto pardavimo PVM apskaičiavimas būtų aiškesnis, ypač kalbant apie „senus“ pastatus, kurie buvo naudojami ilgesnį laikotarpį, tačiau ne visiškai užbaigti pagal galiojančius statybos reikalavimus. Tokių pastatų pardavimas kėlė įvairių klausimų dėl apmokestinimo PVM ir tarifo skaičiavimo. Kaip keitėsi nekilnojamojo turto pardavimo…

Daugiau

Kaip keitėsi pelno mokestis 2025 metais?

2025 metais Lietuvoje keitėsi pelno mokesčio tarifai, kurie gali turėti įtakos tiek mažų, tiek didelių įmonių veiklai. Nors didesnio pelno mokesčio naštą verslas pajus tik kitais metais, svarbu iš anksto planuoti pinigų srautus ir įvertinti išaugusį tarifą. Koks bus pelno mokestis 2025 metais? Tvarka, kaip apskaičiuojamas pelno mokestis ar kada mokamas pelno mokestis, nesikeitė, tačiau…

Daugiau