Kas yra atvirkštinis PVM ir kokia jo nauda?

Atvirkštinis PVM yra taikomas tik tam tikriems sektoriams – statybų ir elektronikos prekių (nuo 2019 m.). Reikia žinoti, kad atvirkštinis PVM taikomas tik tiems subjektams, kurie yra PVM mokėtojai. Ši išimtis sukurta siekiant užtikrinti efektyvesnį PVM mokesčio surinkimą ir didinti skaidrumą.

Kam taikomas atvirkštinis PVM?

Kaip minėta, atvirkštinis PVM taikomas statybų ir elektronikos sektoriams. PVM įstatyme numatytas baigtinis atvejų, kada taikomas atvirkštinis PVM, sąrašas:

  • atliekant statybos darbus;
  • gerinant pastato ar statinio būklę;
  • perimant nuosavybės teisės objektus;
  • perkant mobiliuosius telefonus, planšetinius, nešiojamus ar kitus kompiuterius ir kt.;
  • perkant medieną;
  • perkant juoduosius ar spalvotuosius metalus;
  • kai tiekėjui pradėta bankroto procedūra.

Taip apibrėžtas atvirkštinis PVM 96 str. gali būti taikomas tada, kai operacijos dalys yra PVM mokėtojai. Taigi, atvirkštinis PVM kompiuteriams, planšetėms, telefonams ir kitai įrangai gali būti taikomas.

Atvirkštinis PVM: skaičiavimas

Nesusidūrusiems su šiuo mokesčiu, gali būti būti keblu suprasti, kaip skaičiuojamas atvirkštinis PVM, kaip apskaitomas atvirkštinis PVM apskaitoje. Kalbant paprastai, mokėtina suma, kai taikomas atvirkštinis PVM, yra suma be PVM. Dėl to pasikeičia abiejų operacijos dalyvių pinigų srautai: pirkėjas PVM nemoka ir negali jo susigrąžinti, o tiekėjas negauna PVM mokesčio lėšų, kuriomis galėtų operuoti iki PVM sumokėjimo. Tai gali sukelti tam tikrų problemų veiklai, todėl visada geriausia pasitarti su patirties šioje srityje turinčia buhalterinės apskaitos įmone.

Prievolė apskaityti atvirkštinį PVM lemia pinigų srautų pokyčius, o tai atsispindi ir apskaitoje, atvirkštinis PVM deklaracijoje taip pat turi atsispindėti, o tai gali apsunkinti įvairių apskaitos dokumentų parengimą. Dėl to įmonėms rekomenduojama rinktis specializuotas buhalterines paslaugas, kurias teikia profesionalai – tai padės išvengti brangiai kainuojančių klaidų.

Kas yra atvirkštinis PVM?

Visi žino, kad PVM yra pridėtinės vertės mokestis, kuris mokamas pirkimo / pardavimo metu. Jį pirkėjas sumoka pardavėjui, o šis yra atsakingas už PVM sumokėjimą į biudžetą. Viskas atrodo paprasta, tačiau gausu sukčiavimo atvejų, kai įmonės naudojasi PVM lengvatomis ar bankrutuoja nesumokėjusios PVM, o kita operacijos šalis siekia sumokėtą PVM susigrąžinti. PVM atvirkštinis apmokestinimas padeda tokių atvejų išvengti.

Taikant atvirkštinį PVM, prievolė sumokėti PVM yra perkeliama pirkėjui – tai įmanoma, kai abi šalys yra PVM mokėtojai. Operacija vyksta dokumentuose, kai apskaitomas atvirkštinis PVM korespondencija atrodo taip: PVM tiekėjui nemokamas, registruojama debeto operacija (gautinas PVM), registruojama kredito operacija (mokėtinas PVM). Taigi, PVM yra sudengiamas, o tai padeda didinti skaidrumą, kai taikomas atvirkštinis PVM statybos darbams ar elektronikos prekėms. Taigi, atvirkštinis PVM nėra atskiras mokestis – tai PVM apskaičiavimo ir mokėjimo mechanizmas.