Individuali įmonė: mokesčiai
Individuali įmonė (IĮ) – populiari juridinio asmens forma, kurią dažnai renkasi smulkūs verslininkai. Šiai verslo formai nereikia įstatinio kapitalo, o paprastas ir greitas steigimo procesas suteikia lankstumo. Veiklos laisvę suteikia galimybė kontroliuoti sąnaudas ir procesus, tačiau negalima pamiršti, kad IĮ yra neribotos civilinės atsakomybės juridinis asmuo. Plačiau aptarkime šios juridinės formos privalumus ir trūkumus bei kokius mokesčius moka IĮ savininkas.
Individuali įmonė: privalumai ir trūkumai
Individualios įmonės steigimas turi ne vieną privalumą. Visų pirma, norint įsteigti IĮ nereikia įstatinio kapitalo, o pelną paprasta išsiimti, jį savininkas gali naudoti asmeniniams poreikiams. Savo įmonėje pats savininkas gali dirbti ir be darbo sutarties, tada individualios įmonės savininko mokesčiai bus mažesni. Taip pat galima įdarbinti kitus asmenis, kaip ir kitų formų įmonėse. IĮ steigimas tinka verslo pradžiai, o prireikus galimas pertvarkymas į UAB. Laisvės ir lankstumo suteikia ir mažesni IĮ mokesčiai: pelno mokesčio lengvata taikoma, jei vidutinis įmonės darbuotojų skaičius nesiekia 10, o pajamos yra iki 300 tūkst. eurų. Tokiu atveju taikomas lengvatinis 5 proc. pelno mokesčio tarifas.
Nors IĮ yra labai lanksti juridinė forma, ji turi ir kelis trūkumus. Vienas jų – neribota civilinė atsakomybė (savininkas už įmonės įsipareigojimus atsako asmeniniu turtu). Be to, kaip sufleruoja pavadinimas, IĮ savininku ir steigėju gali būti tik vienas asmuo, čia nėra galimybės išleisti akcijas ar pritraukti partnerių. Nors nėra privalomo reikalavimo samdyti buhalterį, individualios įmonės apskaita nėra paprastesnė nei UAB, mažai skiriasi ir IĮ mokesčiai.
Individualios įmonės mokesčiai
Kokius mokesčius turi turėti individuali įmonė, priklauso nuo veiklos aplinkybių. Pavyzdžiui, jei savininkas dirba be darbo sutarties, tai individualios įmonės savininko mokesčiai 2024 metais bus mažesni – nereikės mokėti SODROS įmokų. IĮ savininko mokesčiai SODRAI gali sudaryti nemažai sąnaudų, tad tai – būdas sutaupyti. Pelną išmokant kaip dividendus, individualios įmonės savininko mokami mokesčiai sudaro tik 15 proc. (GPM), tačiau atkreipkite dėmesį, kad šios pajamos priskiriamos B klasei.
Pagrindiniai individualios įmonės mokami mokesčiai yra šie:
- Pelno mokestis mokamas nuo pajamų ir išlaidų skirtumo. Standartinis tarifas – 15 proc., tačiau gali būti taikomos lengvatos. Pirmajam mokestiniam laikotarpiui, jei įmonė atitinka numatytus kriterijus, gali būti taikomas 0 proc. tarifas. Lengvatinis 5 proc. pelno mokesčio tarifas taikomas mažoms įmonėms, kuriose dirba iki 10 darbuotojų, o pajamos neviršija 300 tūkst. eurų.
- Pridėtinės vertės mokestis (PVM) turi būti mokamas, jei pajamos per pastaruosius 12 mėnesių viršijo 45 tūkst. eurų – tai riba, nuo kurios atsiranda prievolė IĮ registruoti PVM mokėtoju. Ji taip pat atsiranda ir įsigijus prekių iš užsienio už daugiau nei 14 tūkst. eurų. Standartinis PVM tarifas yra 21 proc., tačiau kai kurioms prekėms ar paslaugos taikomi ir lengvatiniai tarifai.
- NT mokestį moka tos IĮ, kurios turi registruoto NT arba nuomoja jį iš fizinio asmens. Šio mokesčio tarifą nustato savivaldybė ir jis gali siekti 0,5–3 proc.
GPM ir SODROS mokesčiai individualios įmonės savininkui taikomi tada, jei jis pasirašo darbo sutartį savo įmonėje. Ši darbo sutartis apmokestinama kaip įprasta ir kitų formų juridiniuose asmenyse.
Individualios įmonės apskaita
IĮ apskaita gali rūpintis ir pats savininkas, tačiau neturint reikalingų žinių tai padaryti bus sudėtinga. Individualios įmonės apskaita nėra paprastesnė už UAB ar MB apskaitą, todėl geriausia patikėti ją profesionalams. Buhalteriai.lt teikia apskaitos paslaugas individualioms įmonėms ir kitiems juridiniams asmenims. Pasirinkę mus, galėsite pamiršti rūpesčius dėl buhalterijos tvarkymo, o mūsų specialistai ne tik pasirūpins visais reikalingais dokumentais ir jų pateikimu pagal terminus, bet ir visada pasidalins naudingais patarimais.