Kam gali būti priskiriamos MB nario pajamos?
Kiekvienam verslininkui svarbu gauti pajamų iš savo veiklos ir MB nariai nėra išimtis. MB nariai gali gauti kelių rūšių pajamas:
- Pajamos iš paskirstytojo pelno (dividendai) yra apmokestinamos 15 proc. GPM tarifu. Nuolatiniai Lietuvos gyventojai deklaruoja šias pajamas B klasėje iki gegužės 1 d., o nenuolatiniai – GPM mokestį sumoka MB kaip mokestį išskaičiuojantis asmuo. Dividendai gali būti mokami ir už anksčiau paskirstytą pelną, pavyzdžiui, po finansinių metų uždarymo.
- Pajamos už vadovavimo MB paslaugas – tai atlyginimas, kurį MB narys (vadovas) gali gauti pagal civilinę sutartį, kuris apmokestinamas 15 proc. GPM, jei metinė suma neviršija 100 tūkst. Eurų. Jei metinė suma viršija 120 VDU (apmokestinama tik viršijanti dalis), tuo atveju reikia mokėti 20 proc. GPM. Nuolatiniai Lietuvos gyventojai šias pajams deklaruoja B klasėje, nenuolatiniai – A klasėje (neapmokestinamos). Kiti MB vadovai apmokestinami 20 proc. arba 32 proc. GPM, priklausomai nuo pajamų dydžio.
Kuo skiriasi mažosios bendrijos nario atlyginimas ir civilinė sutartis?
Numatytas ribojimas MB nariui sudaryti darbo sutartį su savo MB, jei jo funkcijos susijusios su jo, kaip nario veikla. Tokiu atveju sudaroma civilinė sutartis. MB vadovo atlyginimas pagal civilinę paslaugų sutartį yra apmokestinamas mažiau nei pagal darbo sutartį, tai dar vienas šios juridinės formos privalumas.
MB vadovo atlyginimas pagal civilinę sutartį apmokestinamas 15 proc. GPM, o VSD ir PSD įmokų mokėti nereikia, jeigu dirbama pagal darbo sutartį kitoje įmonėje. Toks mažosios bendrijos vadovo pajamų apmokestinimas padeda sumažinti mokestinę naštą, jei palyginsime, pavyzdžiui, su UAB. Tačiau jei MB direktoriaus atlyginimas pagal civilinę sutartį per metus viršija 45 tūkst. eurų, atsiranda prievolė mokėti PVM. Jei metinės MB vadovo, kuris yra ir MB narys, pajamos pagal civilinę paslaugų sutartį už vadovavimo paslaugas viršija 100 tūkst. eurų, viršyta dalis yra apmokestinama papildomai (15 proc. GPM kaip dividendai arba 20 proc. GPM + 20,81 SODRA kaip asmeninės lėšos).
Kodėl negali būti mokamas MB nario atlyginimas pagal darbo sutartį?
MB narys negali dirbti savo mažojoje bendrijoje pagal darbo sutartį, nes pagal teisės aktus nario ir MB santykiai priskiriami prie savarankiško paslaugų teikimo (civilinių santykių), o ne darbo santykių. Dėl to MB narys gali dirbti tik pagal civilinę sutartį, kuri užtikrina jo nepriklausomumą ir savarankiškumą teikiant paslaugas MB.
Lietuvos teisės aktai numato, kad MB nario ir MB santykiai yra traktuojami ne kaip darbo, o kaip savarankiško paslaugų teikimo (civiliniai) santykiai. Tai reiškia, kad MB narys veikia kaip nepriklausomas paslaugų teikėjas, o ne darbuotojas, todėl negali būti įdarbintas pagal darbo sutartį.
Tokį reglamentavimą lemia keletas priežasčių. Visų pirma, MB narys veikia nepriklausomai ir savarankiškai. Jis pats planuoja, kaip ir kada teikti paslaugas, naudojasi savo darbo priemonėmis ir nėra tiesiogiai pavaldus MB vadovui ar kitiems MB darbuotojams. Tuo tarpu darbo sutartis numato funkcijas pagal darbdavio nurodymus, grafiką ir nustato pavaldumo santykius.
Įstatymai numato, kad MB nario ir jam priklausančios MB santykiams reguliuoti taikoma civilinė teisė, o ne Darbo kodeksas. Dėl to sudaryti darbo sutarties tarp MB nario ir jam priklausančios MB nėra galimybės. Be to, pagal civilinę sutartį MB narys gali aiškiai apskaičiuoti mokesčius ir socialinio draudimo įmokas, atsižvelgdamas į savarankišką veiklą. Darbo sutarties atveju apskaita butų kitokia, ji neatitiktų MB nario statuso.