Viršvalandžiai nuo šių metų darbuotojui gali būti skiriami tik jam raštu išreiškus savo sutikimą. Atkreiptinas dėmesys, kad toks sutikimas yra ne formalumas, o privaloma teisinė prievolė, kuria siekiama užtikrinti darbuotojų teises. Apmokėjimas už viršvalandžius yra skaičiuojamas pagal padidinto tarifo normą, todėl darbdaviai gali sąmoningai vengti juos įforminti. Siekiant užkirsti tam kelią ir efektyviau kontroliuoti, kaip apmokami viršvalandžiai, nuo 2025 metų įvedamas reikalavimas gauti raštišką darbuotojo sutikimą dirbti viršvalandžius. Kaip tai veikia?

Kas yra viršvalandžiai?

Kaip numato darbo kodeksas viršvalandžiai yra apibrėžiami kaip laikas, kai darbuotojas dirba viršydamas darbo laiko grafiką arba suminės darbo laiko apskaitos normą. Įprastai darbo laikas yra paskirstomas tolygiai, tačiau natūraliai kartais atsiranda papildomo darbo. Tai lemia darbo grafiko pakeitimus ir darbuotojui gali būti netikėta ar nepriimtina, todėl viršvalandžiai 2025 metais gali būti skiriami tik darbuotojui sutikus ir šį sutikimą įforminus raštu.

Kaip turi būti įformintas darbuotojo sutikimas dirbti viršvalandžius?

Viršvalandžiai nuo 2025 metų turi būti patvirtinti darbuotojo raštišku sutikimu. Toks sutikimas gali būti pateiktas įvairiomis formomis: elektroniniu paštu, laišku, trumpąja žinute, spausdintame ar ranka rašytame dokumente. Svarbu, kad tokiame sutikime būtų aiškiai išreikštas sutikimo faktas ir laikas, būtų galimybė tokį sutikimą išsaugoti. Žinoma, patogiausia naudoti iš anksto paruoštą formą. Kaip turėtų atrodyti sutikimas dirbti viršvalandžius: pavyzdys pateikiamas mūsų „Šablonai” polapyje.

Sutikimas dirbti viršvalandžius turi užtikrinti, kad darbuotojai nėra verčiami papildomai dirbti be sutikimo. Antra vertus, darbdavys turi darbą organizuoti taip, kad viršvalandžių poreikis būtų kuo mažesnis. Nors dažnai vilioja darbo užmokestis už viršvalandžius, darbuotojas gali ir nesutikti padirbėti papildomai – tuomet darbdaviui teks ieškoti kito sprendimo.

Pažymėtina, kad prašymas dirbti viršvalandžius turi būti gautas iki pradedant juos dirbti. Toks sutikimas yra vienkartinis ir skirtas konkrečiam atvejui, o tai reiškia, kad kitą kartą sutinkant padirbėti papildomai vėl reikės rašyti sutikimą.

Suminė darbo laiko apskaita: viršvalandžiai galimi ir be darbuotojo sutikimo

Svarbus klausimas yra kada skaičiuojami viršvalandžiai, kai taikoma suminė darbo laiko apskaita. Viršvalandžiai pagal suminę darbo laiko apskaitą susidaro tada, kai viršijama apskaitinio laikotarpio darbo laiko norma arba grafike suplanuota dienos darbo laiko trukmė. Taigi, jei darbuotojo grafike numatyta 6 valandų pamaina, tačiau jis dirba 8 valandas, papildomos dvi valandos laikytinos viršvalandžiais ir jiems reikia darbuotojo sutikimo.

Tačiau darbuotojo sutikimo nereikia, jei viršvalandžiai susidaro apskaitinio laikotarpio pabaigoje, laikantis grafiko – tai gali lemti mėnesio darbo dienų skaičius ar darbo grafiko ypatumai. Tai vadinamieji suminiai viršvalandžiai, kurie susidaro natūraliai.