PVM susigrąžinimas
Kaip atliekamas PVM susigrąžinimas?
PVM grąžinimas – svarbi procedūra versle, kuri padeda sumažinti mokestinę naštą. Norint pasinaudoti šia galimybe ir susigrąžinti maksimalią sumą, būtina žinoti, kaip skaičiuojamas PVM mokestis ir kada susidaro permoka, kurią ir galima susigrąžinti.
Kas yra PVM?
PVM – tai pridėtinės vertės mokestis, kuriuo yra apmokestinamos prekės ir paslaugos. Šis mokestis yra laikomas vartojimo mokesčiu ir padeda valstybei surinkti lėšas, reikalingas kasdienėms funkcijoms vykdyti. PVM mokestis yra taikomas daugelyje šalių, tačiau tarifas skirtingoms prekių kategorijoms gali skirtis. Lietuvoje PVM dydis yra 21 proc., tačiau kai kurioms prekėms taikomas lengvatinis 9 proc. tarifas (pavyzdžiui, knygoms, meno ir kultūros įstaigų lankymui, šilumos energijai ir kt.) arba 5 proc. tarifas (pavyzdžiui, vaistams, medicinos priemonėms ir kt.). Kai kuriais atvejais prekių ar paslaugų tiekimui taip pat gali būti taikomas ir 0 proc. PVM tarifas.
Kaip vyksta PVM grąžinimas?
Norint susigrąžinti PVM, būtina atitikti PVM susigrąžinimo tinkamumo kriterijus, todėl svarbu žinoti specifinius reikalavimus. PVM susigrąžinimas ne PVM mokėtojams nėra galima, todėl vienas esminių reikalavimų – registruotis PVM mokėtoju. Visų pirma, reikia fiksuoti patiriamas išlaidas ir turėti dokumentus, kurie pagrindžia prašymą susigrąžinti PVM, kai yra susidariusi permoka. Svarbu laikytis terminų – tuomet PVM grąžinimas vyks sklandžiai ir greitai, praleidus terminus procesai gali užtrukti.
Vienas patogiausių būtų susigrąžinti PVM – pasinaudoti elektroninėmis PVM grąžinimo sistemomis. Jos suteikia galimybę prašymą pateikti internetu, pridėti reikalingus dokumentus, o atsakingos institucijos gali greičiau juos peržiūrėti ir patvirtinti permokos grąžinimą. Vis dėlto procesas yra gana painus, todėl lengviausias būdas atgauti PVM – pasinaudoti profesionalių buhalterių paslaugomis.
PVM susigrąžinimas įmonėms
Galimi keli PVM grąžinimo atvejai, kuriais gali pasinaudoti įmonės. Jei jūsų veiklos forma yra individuali veikla PVM susigrąžinimas taip pat galimas, tačiau galioja reikalavimas registruotis PVM mokėtoju. Dėl to reikia atsakingai įvertinti būsimus pinigų srautus ir apskaičiuoti, kada verta registruotis PVM mokėtoju. Padėti tai padaryti gali profesionalūs buhalteriai, kurie padės rasti geriausią sprendimą ir sumažinti mokestinę naštą.
Atkreiptinas dėmesys, kad įmonės gali PVM susigrąžinti nuostolingos veiklos laikotarpiu. Jei pirkimų suma viršija pardavimus, susidaro PVM permoka, kuri situacijai negerėjant kaupiasi. Susigrąžinusi šią permoką, įmonė gali subalansuoti biudžetą bent jau laikinai ir pagerinti savo situaciją, gauti apyvartinių lėšų.
Žemiau aptarsime porą tipinių PVM susigrąžinimo atvejų.
PVM susigrąžinimas iš užsienio
Jei prekės ar paslaugos yra parduodamos Europos šalyje, kurioje įmonė nėra registruota, galima susigrąžinti PVM iš tos užsienio valstybės. Tokiu atveju galima susigrąžinti dalį ar visą sumokėtą PVM – tai priklauso nuo valstybės, kurioje vykdoma prekyba, mokesčių reglamentavimo. Pats susigrąžinimo procesas iš esmės yra toks pats: pateikiami dokumentai ir paraiška, institucijos ją išnagrinėja ir priima sprendimą.
PVM susigrąžinimas perkant automobilį
Perkant didelės ar labai didelės vertės turtą susidaro vadinamoji trumpalaikė PVM permoka, kurią galima susigrąžinti. Itin dažnas atvejis – PVM susigrąžinimas perkant elektromobilį, automobilį, įrenginius ar kt. Tokių vienkartinių permokų sumos paprastai nėra labai reikšmingos įmonei, tačiau jas visgi verta susigrąžinti.