Veiklos stabdymas ir įmonės likvidavimas. Skirtumai ir panašumai
Versle susiklosto įvairiausių situaciją, tad tenka greitai prisitaikyti prie pokyčių. Susidūrus su sunkumais, pirma mintis – įmonės likvidavimas. Tačiau verta pagalvoti ar viskas tikrai yra taip blogai, o laikinas įmonės veiklos sustabdymas gali būti puiki galimybė gauti daugiau laiko. Kuo šie du sprendimai skiriasi ir kokiose situacijose juos rinktis?
Kaip vyksta įmonės veiklos sustabdymas?
IĮ, UAB ar MB veiklos sustabdymas vykdomas gana panašiai, tad straipsnyje plačiau panagrinėsime UAB atvejį, šios formos įmonės yra populiariausios. Visų pirma, įmonės veiklos sustabdymas prasideda nuo akcininkų sprendimo, kuris turi būti priimtas oficialiai. Apie tai, kad pradedamas UAB veiklos sustabdymas, per 5 d. d. reikia informuoti VMI. Būtina nurodyti tokio stabdymo trukmę (maksimalus terminas – 5 metai).
Tačiau sustabdymui reikia iš anksto pasiruošti. Įmonė turi įvykdyti savo finansinius įsipareigojimus kreditoriams ir darbuotojams, trečiosioms šalims, nutraukti darbo ir tiekimo sutartis. Taigi, įmonės veiklos stabdymas galimas tik tada, kai ji yra moki.
Ką laikinas įmonės veiklos sustabdymas reiškia įmonei?
Sustabdžius veiklą, įmonė neveikia, tačiau ir nėra likviduota. Išlieka prievolė kasmet tvirtinti ir teikti finansines ataskaitas. Įmonės veiklos laikinas sustabdymas užkerta kelią pirkti prekes, žaliavas, sudaryti sutartis ir gauti pajamų ar apmokėti sąskaitas. Paprastai sakant, stabdymo laikotarpiu įmonė negali vykdyti veiklos.
Jei susidaro sąlygos veiklą atnaujinti, akcininkai turi priimti sprendimą, kad laikinas veiklos stabdymas baigtas ir per 5 d. d. informuoti VMI. Atnaujinus veiklą reikia vėl pasirašyti darbo ir kitas sutartis, iš naujo atidaryti banko sąskaitą, jei stabdymo laikotarpiu ji buvo uždaryta.
Įmonių likvidavimas – paskutinis pasirinkimas
MB, UAB ar individualios įmonės likvidavimas reiškia verslo pabaigą. Po šio proceso įmonės nebelieka, ji išregistruojama. Priešingai nei ūkinės veiklos sustabdymas, įmonių likvidavimas yra baigtinis procesas, todėl prieš priimant sprendimą reikia gerai viską apgalvoti.
Nepamirškite, kad įmonės likvidavimas kaina yra brangesnis, be to, ir sudėtingesnis procesas. Kiek laiko trunka įmonės likvidavimas priklauso nuo įvairių veiksnių: įmonės dydžio, veiklos apimčių, įsipareigojimų ir kt. Vis dėlto daugeliu šis procesas gali užsitęsti, nes iki išregistravimo visi finansiniai įsipareigojimai turi būti įvykdyti.
Veiklos sustabdymas ir likvidavimas: kokie panašumai?
Laikinas veiklos stabdymas ir likvidavimas turi daugybę panašumų. Visų pirma, abu šie sprendimai yra reikalingi tada, kai verslas išgyvena sunkius laikus. Abu procesai pradedami nuo akcininkų (MB veiklos stabdymas ar likvidavimas – narių) sprendimo. Taip pat abiem atvejais būtina įvykdyti įmonės finansinius įsipareigojimus. Dar vienas panašumas – reikalavimas nutraukti visas sutartis, įskaitant ir darbo sutartis.
Vertinant bendrai, šie procesai – labai panašūs, abu jie siejami su įmonės veiklos pabaiga. Tiek veiklos stabdymas, tiek likvidavimas gali būti taiki įvairių formų juridiniams asmenims. Reikėtų atskirai paminėti, kad individualios veiklos sustabdymas yra kitoks procesas, nes IV nėra juridinis asmuo.
Veiklos stabdymas ir likvidavimas: kokie skirtumai?
Nors įmonės veiklos stabdymo ir likvidavimo procesai yra panašūs, juose rasime ir nemažai skirtumų. Vienas svarbiausių yra sukeliami padariniai: likvidavus įmonę, jos nebelieka, o štai po veiklos stabdymo laikotarpio dar galima atnaujinti veiklą ateityje. Stabdymo metu taip pat išsaugomas turtas, reikia teikti finansines ataskaitas – įmonė vis dar egzistuoja, tik veikia specifiniu režimu.
Likviduojant įmonę, būtina uždaryti banko sąskaitą, o štai veiklos stabdymo laikotarpiu galima banko sąskaitą išsaugoti. Veikla gali būti sustabdyta iki 5 metų laikotarpiui, o likvidavimo padariniai yra amžini ir negrįžtami – norint grįžti į verslą, reikės steigti kitą juridinį asmenį.
Įmonės sustabdymas ar likvidavimas – kas pigiau?
Kiek kainuoja įmonės likvidavimas? Gal pigiau stabdyti veiklą? Šie klausimai kyla daugeliui, juolab jog sprendimas dėl likvidavimo priimamas ne pačiais geriausiais laikais. Reikia paminėti, kad procesų kaina susijusi su reikalingų operacijų skaičiumi, o tai priklauso nuo įmonės dydžio. Vis dėlto bendruoju atveju įmonių likvidavimas kaina yra brangesnis pasirinkimas, o veiklos stabdymo išlaidas daugiausiai sudaro formalumai ir ataskaitų teikimas.
Antra vertus, MB, IĮ, UAB veiklos laikinas sustabdymas nenutraukia įmonės egzistavimo, todėl ją galima bandyti parduoti ir taip sumažinti savo išlaidas. Likviduotos įmonės paprasčiausiai nebeliks, todėl nebus galimybės ir jos parduoti.
Įmonės likvidavimas: eiga
Įmonės likvidavimas padedamas nuo sprendimo likviduoti įmonę priėmimo, po to skiriamas likvidatorius, kuris vykdo tolimesnius veiksmus. Pirmiausiai parengiamas likvidavimo pradžios balansas, nutraukiamos visos sutartys, taip pat ir darbo. RC teikiamas pranešimas, juridinio asmens statusas pakeičiamas į likviduojamą, viešai informuojami kreditoriai. Likvidatorius apskaito įmonės turtą, kuris perduodamas akcininkams, uždaro banko sąskaitą, perduoda archyvui saugoti archyvuojamus dokumentus. Galiausiai parengiamas likvidavimo pabaigos balansas ir pateikiamos reikalingos mokesčių formos. Paskutinis etapas – likvidavimo akto parengimas ir pateikimas RC.
Kaip matote, likvidavimas yra gana sudėtingas procesas, kuris gali pareikalauti nemažai išlaidų. Dėl to patariame gerai pagalvoti ar pasitarti su profesionalais, prieš priimant galutinį sprendimą. MB, IĮ ar UAB veiklos stabdymas daugeliu atvejų yra paprastesnis procesas, kuris suteikia laiko. Be to, o po veiklos stabdymo taip pat galimas ir likvidavimas.