VšĮ mokesčiai: ką verta žinoti?
Viešoji įstaiga (VšĮ) yra juridinio asmens forma, tačiau kartais ji painiojama su valstybinėmis įstaigomis ar net institucijomis. Vis dėlto tai yra įmonė, todėl VšĮ taip pat reikia mokėti mokesčius. Kokie yra VšĮ mokami mokesčiai ir ką apie juos svarbu žinoti pasirinkus šią juridinio asmens formą, aptarsime šiame straipsnyje.
Kokiai veiklai tinka VšĮ?
VšĮ yra pelno nesiekiantis juridinis asmuo, o tai reiškia, kad ši veiklos forma naudojama tuomet, kai pelno siekimas nėra pagrindinis tikslas. VšĮ steigimas yra tinkamiausias pasirinkimas toms veiklos, kurios orientuotos į visuomenę, jos gerovės gerinimą, viešąjį interesą. Tipiniai VšĮ pavyzdžiai – socialinės paramos, labdaros organizacijos, švietimo, meno, kultūros populiarinimo veiklos, sveikatos apsauga, žiniasklaida.
Iš tikrųjų šios formos juridinis asmuo tinka daugeliui veiklų ir nėra baigtinio jų sąrašo, tačiau svarbiausia suvokti, kas yra VšĮ. Įstaiga nesiekia pelno, tačiau gali jo gauti – tokiu atveju pelnas naudojamas įstaigos tikslams pasiekti.
Kas yra VšĮ?
Daugeliui sunku suprasti, kas yra viešoji įstaiga – kaip juridinis asmuo gali nesiekti pelno, tačiau jo gauti? Kodėl reikia mokėti mokesčius, jei tenkinami visuomenės interesai? Pasistengsime trumpai paaiškinti viešoji įstaiga kas tai ir kodėl.
VšĮ yra ribotos civilinės atsakomybės juridinis asmuo, sukurtas tenkinti viešuosius interesus. Nors pagrindinis VšĮ tikslas nėra siekti pelno, ji gali verstis komercine veikla. VšĮ taip pat reikia samdyti darbuotojus, nuomoti patalpas, pirkti įrangą ir kt., nuo to priklauso ir VšĮ mokami mokesčiai – visai taip kaip daugeliui įprastose juridinėse formose, pavyzdžiui, UAB ar MB.
Didžiausias skirtumas yra tas, kad VšĮ numatyti tam tikri „saugikliai“, kuriais siekiama apsaugoti visuomenės interesą. Vienas svarbiausių – gautas pelnas negali būti išmokamas steigėjams, jis panaudojamas tolimesnei veiklai vykdyti. VšĮ kol kas negali negali būti pertvarkoma į UAB, gali užsiimti tik įstatuose nurodyta veikla.
VšĮ mokami mokesčiai
Daugeliui kyla klausimas ne tik, kas yra viešoji įstaiga, bet ir kokie yra viešosios įstaigos mokami mokesčiai. Nors šios formos juridiniai asmenys turi daug savitų bruožų ir suvaržymų, jų mokesčiai nesiskiria nuo tų, kuriuos moka tradicinis verslas. Aptarkime pagrindinius mokesčius:
– Pelno mokestis VšĮ taikomas, jei pajamos viršija sąnaudas. Pirmais veiklos metais VšĮ kol kas gali nemokėti šio mokesčio, jei atitinka tam tikras sąlygas, tačiau vėliau taikomas lengvatinis 5 proc. arba standartinis 15 proc. mokesčio tarifas.
– Pridėtinės vertės mokestis (PVM) yra mokamas, jei VšĮ pajamos iš komercinės veiklos per pastaruosius 12 mėn. viršija 45 tūkst. eurų arba buvo perkama prekių iš užsienio šalių už daugiau nei 14 tūkst. eurų. Priklausomai nuo veiklos taikomas standartinis 21 proc. ar lengvatinis tarifas.
– Gyventojų pajamų mokestis (GPM) taikomas, jei VšĮ turi darbuotojų. Darbo santykių apmokestinimui taikomi tokie patys tarifai kaip ir kitų formų juridiniams asmenims.
– Valstybinio socialinio draudimo įmokos (SODRA) taip pat yra mokamos tuomet, jei VšĮ turi darbuotojų. Apmokestinimas nesiskiria nuo kitų formų juridinių asmenų.
Šie keturi viešosios įstaigos mokesčiai yra laikytini pagrindiniais, tačiau VšĮ mokami mokesčiai tuo nesibaigia. NT turinti ar iš fizinio asmens nuomojanti VšĮ taip pat turės mokėti ir NT mokestį, kurio tarifas siekia iki 3 proc. turto vertės.
Yra manančių, kad kai steigiama viešoji įstaiga mokesčiai bus gerokai mažesni nei taikomi pelno siekiantiems subjektams. Iš tikrųjų tokia situacija gali susiklostyti dėl taikomų lengvatų, tačiau viskas priklauso nuo pasirinktos veiklos. Gerai žinant kas yra viešoji įstaiga, kas tai per juridinis asmuo, galima pasinaudoti lengvatomis ir taip sumažinti mokestinę naštą už visuomenei naudingas paslaugas.