Avansinis pelno mokestis
Avansinis pelno mokestis mokamas einamaisiais mokestiniais metais, avansu už einamus metus. Avansinio pelno mokestis turi būti mokamas, jei praėjusių metų pajamos viršija 300 tūkst. eurų. Šis mokestis leidžia įmonėms mokėti pelno mokestį dalimis, o tai palengvina mokestinę naštą ir kartu užtikrina nuoseklų mokesčių surinkimą. Tiesa, avansinio pelno deklaracija ir skaičiavimas gali kelti nemažai klausimų.
Kada mokamas avansinis pelno mokestis?
Avansinio pelno mokesčio deklaracija pateikiama ir pats mokestis mokamas keturis kartus per metus, ne vėliau kaip iki kiekvieno ketvirčio paskutiniojo mėnesio 15 dienos. Tai reiškia, kad avansinis pelno mokestis 2024 metais paskutinį kartą buvo mokamas iki gruodžio 15 dienos. Avansinio pelno mokėjimo terminai yra apibrėžti galutine data, todėl jį deklaruoti bei sumokėti galima ir anksčiau.
Šis mokestis mokamas pateikus deklaraciją. Avansinio pelno mokesčio įmokos kodas yra toks pats kaip ir pelno mokesčio (1441). Svarbu, kad įmonės apskaitoje būtų tinkama registruota avansinio pelno mokesčio korespondencija – tai užtikrina skaidrumą ir padeda išvengti klaidų dėl neteisingo mokesčio apskaičiavimo.
Avansinis pelno mokesčio apskaičiavimas
Jei avansinio pelno mokėjimo terminai nekelia didelės painiavos, tai avansinio pelno mokesčio atvaizdavimas apskaitoje yra šiek tiek sudėtingesnis. Bene daugiausiai painiavos kelia šio mokesčio apskaičiavimas, tačiau jis atrodo sudėtingas tik iš pirmo žvilgsnio. Skaičiavimas galimas dviem būdais:
- Pagal ankstesnių metų pelno mokestį. Pasirinkus šį metodą, I ir II ketv. avansinis pelnas skaičiuojamas pagal užpraėjusių metų rodiklius, o III-IV ketv. – pagal praėjusių metų. Vieno ketvirčio deklaruojama suma turėtų sudaryti atitinkamų metų pelno mokesčio ketvirtį.
- Pagal prognozuojama mokestinio laikotarpio pelno mokestį. Pasirinkus šį metodą, reikės numatyti pelno mokestį už einamuosius metus. Kiekvieną ketvirtį mokamas numatyto pelno mokesčio ketvirtis. Svarbu tiksliai įvertinti visas aplinkybes, nes sumokėjus mažiau nei 80 proc., avansinis pelno mokestis deklaruojamas iš naujo. Be to, VMI skaičiuos delspinigius už pradelstas įmokas.
Avansinio pelno mokesčio apskaičiavimo būdo keitimas
Įmonės gali pasirinkti, koks avansinio pelno mokesčio mokėjimas joms yra patogesnis. Tačiau būtina atkreipti dėmesį į tai, kad skaičiavimo būdas gali būti keičiamas tik vieną kartą per metus, iki rugsėjo 15 dienos.
Apskaitos specialistai mano, kad pirmasis būdas yra patogesnis ir saugesnis pasirinkimas, tačiau numatant pardavimų mažėjimą, antrasis būdas gali padėti sumažinti mokestinę naštą, išvengti lėšų įšaldymo.