Individuali veikla ar mažoji bendrija – ką rinktis?
Verslo pradžioje kyla daugybė klausimų, o vienas svarbiausių – kaip įteisinti savo veiklą. Tai galima padaryti pasirenkant vieną iš veiklos formų. Internete galima rasti daugybę informacijos apie juridinių asmenų formų skirtumus ir privalumus, tačiau dažnai užmirštama įvertinti ir kitą pasirinkimą – individualią veiklą pagal pažymą (IVP). Tai gali būti puiki alternatyva įmonės steigimui, todėl šiame straipsnyje lyginamuoju aspektu panagrinėsime, koks pasirinkimas yra geresnis: individuali veikla ar mažoji bendrija.
Kokie yra individualios veiklos mokesčiai?
Individuali veikla pagal pažymą leidžia vykdyti veiklą nesteigiant įmonės, tačiau mokami mokesčiai panašūs į tuos, kuriuos moka MB ir kiti juridiniai asmenys. Trumpai juos apžvelkime:
- Privalomasis sveikatos draudimas (PSD) sudaro 6,98 proc. ir yra skaičiuojamas nuo 90 proc. apmokestinamųjų pajamų. Numatytos ir įmokos „grindys“ – 64,50 euro, tačiau ši įmoka nemokama, jei IVP besiverčiantis asmuo dar dirba kitoje darbovietėje ir yra draustas.
- Valstybinis socialinis draudimas (VSD) sudaro nuo 12,52 proc. iki 15,52 proc. ir yra skaičiuojamas nuo 90 proc. apmokestinamųjų pajamų.
- Gyventojų pajamų mokestis (GPM), priklausomai nuo uždirbtų pajamų, yra apmokestinamas 5-15 proc. tarifu.
- Pridėtinės vertės mokestis (PVM) turi būti mokamas tada, jei IVP yra PVM mokėtojas. Kaip ir juridiniams asmenims, IVP prievolė registruotis PVM mokėtoju kyla, jei pajamos per paskutinius 12 mėn. viršija 45 tūkst. eurų. Taikomas standartinis PVM tarifas – 21 proc.
Kai verslui pasirenkama individuali veikla pirmi metai yra lengvesni – leidžiama nemokėti socialinio draudimo įmokų, tad galima sutaupyti. Taip pat nuo PSD įmokų atleidžiami IVP vykdantys studentai ar pensininkai.
Kokie yra MB mokesčiai?
Kalbant apie lengvatas, mažoji bendrija, jei jos pajamos neviršija 300 tūkst. eurų per metus, gali pasinaudoti pelno mokesčio lengvata pirmaisiais veiklos metais. Kiti MB mokesčiai yra apskaičiuojami taikant standartinius tarifus:
- MB pelno mokestis sudaro 5–15 proc. Mažesnis tarifas taikomas, kai pajamos per metus nesiekia 300 tūkst. eurų.
- Gyventojų pajamų mokestis (GPM) taikomas keliais atvejais. MB vadovo atlyginimas apmokestinamas 15 proc., taip pat taikomas 15 proc. tarifas pelno išmokėjimui, 20 proc. – išimant lėšas asmeniniam naudojimui.
- Valstybinis socialinis draudimas (VSD) yra mokamas nuo 50 proc. išimtų lėšų asmeniniams poreikiams, taikomas 13,83 proc. arba 16,83 proc. tarifas (priklausomai nuo papildomo pensijos kaupimo).
- Privalomasis socialinis draudimas (PSD) mokamas nuo 50 proc. išimtų lėšų asmeniniams poreikiams, jo tarifas sudaro 6,98 proc.
- Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) prievolė kyla, jei per paskutinius 12 mėn. pajamos viršijo 45 tūkst. eurų. Standartinis PVM tarifas – 21 proc.
Priklausomai nuo veiklos srities, MB gali būti taikomi ir kiti mokesčiai.
Mažoji bendrija ar individuali veikla: panašumai ir skirtumai
MB ir IVP yra skirtingos verslo organizavimo formos, tačiau jos turi ir bendrų bruožų. Šios dvi formos dažnai lyginamos ne šiaip sau – joms nereikalingas įstatinis kapitalas, o tai suteikia laisvę pradėti veiklą be didelių investicijų. Tokiu atveju kainuos tik MB steigimas, o IVP galima pradėti nemokamai.
Kitas panašumas – tiek IVP, tiek MB gali įdarbinti darbuotojus. Pasirinkta forma gali būti individuali veikla ar mažoji bendrija mokesčiai darbo sutartims taikomi tokie patys. Taip pat nebūtina samdyti buhalterio, tačiau MB apskaita sudėtingesnė ir ją vesti savarankiškai gali nepavykti. Dėl to, kai pasirinkta individuali veikla mokesčiai bus kiek mažesni (nereikia samdyti apskaitos įmonės).
Abiem atvejais taikomos tam tikros lengvatos, galima / kyla prievolė registruotis PVM mokėtoju.
Panašumų tiek daug, kad svarstote kas geriau – mažoji bendrija ar individuali veikla? Negalima pamiršti ir esminių skirtumų. MB yra juridinis asmuo, o IVP apibrėžiama kaip veiklą vykdantis fizinis asmuo. individualios veiklos nutraukimas ir pradžia yra greita bei nemokama, o MB steigimo ir likvidavimo procedūros – sudėtingesnės, mokamos. IVP tinka tik individualiai veiklai, o MB gali turėti iki 10 narių, ją taip pat galima pertvarkyti į UAB.
Kas geriau: individuali veikla ar mažoji bendrija?
Į šį klausimą atsakyti sudėtinga: nuspręsti reikėtų atsakingai įvertinus ir paskaičiavus individuali veikla pagal pažymą ar mažoji bendrija jūsų veiklai apsimoka labiau. IVP yra lengviau įforminama ir nutraukiama, o tai suteikia veikimo laisvės. Nepaisant to, kai pasirenkama individuali veikla mokesčiai nėra tokie jau maži, tačiau sutaupyti galima pirmaisiais metais, turint studento ar pensininko statusą.
Jei veiklos forma yra mažoji bendrija mokesčiai gali būti kiek sumažinti pasirenkant skirtingus pinigų išmokėjimo būdus: uždarbį galima išmokėti kaip vadovo DU ar dividendus. Tačiau nepamirškite, kad nuo antrų veiklos metų taikomas MB pelno mokestis, o IVP pelnas nėra apmokestinamas.
Mažoji bendrija: privalumai ir trūkumai
Vienas didžiausių privalumų yra tai, kad MB nereikia įstatinio kapitalo. MB yra ribotos civilinės atsakomybės juridinis asmuo, tad savininkui nereikia dengti įsipareigojimų asmeniniu turtu. Jei veiklai pasirenkama mažoji bendrija mokesčiai gali būti optimizuoti pasirinkus palankesnius mokestinius sprendimus.
Nepaisant svarių privalumų, MB buhalterinė apskaita yra sudėtinga, tad veiklos sąnaudas gali padidinti apskaitos tvarkymas. MB likvidavimas yra gana ilgas ir sudėtingas, tačiau ją galima pertvarkyti į UAB.
Individualios veiklos pagal pažymą privalumai ir trūkumai
Individualios veiklos mokesčiai yra mažesni, tačiau tai ne vienintelis privalumas. Itin paprasta apskaita taip pat leidžia sumažinti veiklos sąnaudas, nes nereikia samdyti buhalterio ar įmonės. IVP taip pat galima išlaidoms priskirti 30 proc. pajamų, net jei jos nėra faktiškai patiriamos. IVP greita ir paprasta registruoti ar pabaigti.
Vienas didžiausių trūkumų yra asmeninė atsakomybė už įsipareigojimus, prisiimtus su IVP. Taip pat gali kilti kliūčių verslo plėtrai: IVP gali verstis tik vienas asmuo, sunkiau gauti paskolą. Daugiau uždirbant auga ir mokesčiai: individuali veikla naudingiausia verslo pradžiai.
Kokiai veiklai tinka individuali veikla?
IVP yra puikus pasirinkimas įvairioms veikloms, kurioms pradėti nereikia didelių pradinių investicijų. Ši verslo forma puikiai tiks papildomai ar savarankiškai veiklai, kai didelis pelnas nėra planuojamas. Taip pat IVP galima rinktis tada, kai norisi išbandyti paslaugos paklausą, patikrinti populiarumą rinkoje – pirmaisiais metais taikomos mokesčių lengvatos, o pradėti ir pabaigti IVP nieko nekainuoja.
Kokiai veiklai tinka mažoji bendrija?
MB yra viena populiariausių verslo formų ir suteikia daug veiklos laisvės, tad ji tinka bet kokiais sričiai. Galimybė savarankiškai tvarkyti apskaitą ir optimizuoti mokesčius padeda sumažinti veiklos sąnaudas, tad MB yra geras pasirinkimas. MB verta rinktis tada, kai prognozuojama gauti daugiau nei 20 tūkst. pajamų per metus – taip galėsite pasinaudoti MB privalumais, o mokesčiai nuo šios sumos IVP bus tokie patys. Pirmaisiais veiklos metais MB taip pat taikomos tam tikros lengvatos, o tai padeda sumažinti mokestinę naštą.