Kokie UAB mokesčiai mokami Lietuvoje?
Uždaroji akcinė bendrovė (UAB) yra viena dažniausiai pasirenkamų verslo formų Lietuvoje, todėl daugeliui pradedančių verslininkų kyla klausimas, kokius mokesčius moka UAB. Nors UAB taikomi mokesčiai gali priklausyti nuo veiklos srities, šiame straipsnyje apžvelgsime svarbiausią informaciją ir svarbiausius tarifus.
Kokius mokesčius reikia mokėti UAB?
Skiriami keturi pagrindiniai UAB mokami mokesčiai: pelno, GPM, PVM, NT ir žemės mokesčiai. Du pastarieji UAB veiklos mokesčiai yra mokami tik tam tikrais atvejais, o pelno ir GPM mokesčius privalo mokėti visos veiklą vykdančios įmonės. Aptarkime kiekvieną mokestį išsamiau.
UAB pelno mokestis
UAB mokestinis pelnas apskaičiuojamas iš pajamų atskaičius neapmokestinamąsias pajamas ir leidžiamus atskaitymus. Nuo šios sumos mokamas pelno mokestis, kuriam bendruoju atveju taikomas 15 proc. tarifas. Jei UAB apyvarta neviršija 300 tūkst. eurų, o vidutinis darbuotojų skaičius yra iki 10, taikomas lengvatinis 5 proc. pelno mokesčio tarifas.
GPM mokestis
GPM mokesčiai UAB yra skaičiuojami nuo išmokų, kurios priskiriamos A klasės pajamoms. Į šią klasę patenka darbo užmokestis, atlikėjo, sporto veiklos pajamos ir kt. Šioms išmokoms taikomas 5 proc., 15 proc. arba 20 proc. tarifas. Išmokant dividendus iš paskirstytojo pelno taikomas 15 proc. GPM tarifas.
PVM mokestis
Prievolė mokėti PVM mokestį kyla tik PVM mokėtojams. UAB privalo registruotis PVM mokėtoja, jei jos pajamos iš Lietuvoje vykdomos veiklos per paskutinius 12 mėn. viršija 45 tūkst. eurų ribą arba per šį laikotarpį įsigytų iš kitų ES šalių prekių vertė viršija 14 tūkst. eurų. Standartinis PVM tarifas Lietuvoje yra 21 proc., tačiau kai kurioms veiklos yra taikomas lengvatinis tarifas, pavyzdžiui, 9 proc. tarifas taikomas spausdintoms knygoms ir neperiodiniams leidiniams.
NT ir žemės mokestis
UAB įmonės mokami mokesčiai priklauso nuo jos turimo turto. NT ir žemės mokestis mokamas tik tada, jei įmonė nuosavybės teise valdo Lietuvoje esantį NT. Taip pat jei fiziniam asmeniui priklausantis NT yra perduodamas naudoti neterminuotai ar ilgesniam nei mėnesio laikotarpiui (pavyzdžiui, nuomojant). NT mokestis skaičiuojamas nuo turto mokestinės vertės, taikomas tarifas siekia 0,5–3 proc. Tikslų tarifą nustato savivaldybių tarybos ir jis galioja tos savivaldybės teritorijoje.
UAB samdomų darbuotojų apmokestinimas
Tikslinga atskirai aptarti, kokie UAB mokesčiai yra mokami įdarbinus darbuotojus. VMI UAB mokesčiai sudaro 20 proc. – tai GPM, skaičiuojamas nuo darbo užmokesčio. UAB mokesčiai SODRAI susideda iš VSD ir PSD. VSD taikomas 30,98 proc. arba 32,98 proc. tarifas, dalį mokesčio moka darbdavys, o dalį – darbuotojas. PSD mokesčiui taikomas 9 proc. tarifas (3 proc. moka darbdavys, o 6 proc. – darbuotojas).
UAB mokesčiai nevykdant veiklos
Mokesčiai turint UAB, tačiau nevykdant veiklos yra mažesni. Tokiu atveju nereikia mokėti pelno mokesčio ir PVM, tačiau jei įmonėje yra darbuotojų, privalu mokėti GPM ir VSD. Dažniausiai susiklosčius tokiai situacijai mokami minimalūs UAB mokesčiai už vadovo darbą (UAB vadovas yra privalomas).