Užsieniečių įdarbinimas: griežtėjanti tvarka Lietuvoje
Užsieniečių įdarbinimas – ne naujiena, tačiau su tuo nesusidūrusioms įmonėms gali kilti daug klausimų dėl reglamentavimo. Užsieniečių įdarbinimas Lietuvoje 2024 metais buvo griežtinamas – numatytas privalomas leidimas laikinai gyventi Lietuvoje darbo pagrindu. Tokį leidimą privalu turėti dar iki darbo sutarties pasirašymo, todėl darbdaviams užsieniečio įdarbinimas kelia dar daugiau klausimų. Juos trumpai aptarsime šiame straipsnyje.
Užsieniečių įdarbinimas: ką reikia žinoti?
Nuo 2024 m. liepos 1 d. užsieniečio įdarbinimas Lietuvoje pasikeitė, numatytas reikalavimas turėti leidimą gyventi darbo pagrindu. Tokio leidimo suteikimui būtina darbo sutartis ne trumpesniam nei 6 mėnesių laikotarpiui, dirbant visu etatu. Taip pat reikia pateikti duomenis apie kvalifikaciją, ne mažesnę kaip vienerių metų darbo patirtį per paskutinius trejus metus. Dėl tokios tvarkos užsieniečių įdarbinimas atrodo sudėtingesnis, tačiau iš tikrųjų visi reikalavimai yra nesunkiai įgyvendinami.
Siekiant, kad užsieniečio įdarbinimas būtų sklandus, darbdaviai turi tiksliai laikytis reikalavimų ir pateikti visus reikalingus dokumentus, apie darbo sutartį informuoti atsakingas institucijas. Taip pat reikia nepamiršti: jei planuojamas užsieniečių įdarbinimas mokesčiai taip pat pasikeis, tad atsakingai įvertinkite finansinę naštą.
Užsieniečio įdarbinimas: kokios išimtys taikomos?
Nors užsieniečio įdarbinimas Lietuvoje yra galimas tik su leidimu gyventi darbo pagrindu, tam tikrais atvejais taikomos išimtys. Tokio leidimo nereikia ES ar ELPA valstybėse narėse įsteigtų įmonių darbuotojams, su Lietuvos vėliava tarptautiniuose vandenyse plaukiojančių laivų įgulų nariams.
Užsieniečio įdarbinimas Lietuvoje be leidimo gyventi taip pat galimas ir tada, jei darbuotojas į šalį atvyksta ne ilgesniam nei trijų mėnesių laikotarpiui, susijusiam su sutartimis, jų vykdymu, personalo mokymu, įrangos diegimu. Išimtis taikoma verslininkams, kurie yra įmonių vadovai ar akcininkai, aukšto meistriškumo sportininkams, atlikėjams, akredituotiems žurnalistams, religine veikla užsiimantiems asmenims.
Užsieniečių įdarbinimas Lietuvoje skiriasi priklausomai nuo to, iš kokios šalies jie atvyko. Leidimo gyventi darbo pagrindu išimtis numatyta ekonomiškai išsivysčiusių valstybių (pavyzdžiui, Australijos, Japonijos, JAV ir kt.) piliečiams, kurie į mūsų šalį atvyksta dirbti, užsiimti kita teisėta veikla.
Užsieniečių darbą Lietuvos Respublikoje reguliuoja įstatymas
Užsieniečių įdarbinimas Lietuvoje yra griežtai reglamentuotas. Vienas svarbiausių šią sritį reglamentuojančių teisės aktų – Užsieniečių teisinės padėties įstatymas, kuris apibrėžia esminius kriterijus įdarbinant užsieniečius.
2024 metais priimtomis šio įstatymo pataisomis siekiama užkardyti piktnaudžiavimą ir užtikrinti, kad užsieniečių įdarbinimas Lietuvoje atitiktų šalies interesus. Užsieniečių įdarbinimas Lietuvos Respublikoje siejamas su skaidrumo reikalavimais, verslo atsakingumu. Dėl to užsieniečių įdarbinimas galimas tik tose įmonėse, kurios atitinka įstatyme numatytus geros reputacijos kriterijus, pavyzdžiui, neturėti administracinių nuobaudų ar nebūti per pastaruosius metus padarius pažeidimų, susijusių su užsieniečių įdarbinimu. Numatytų reikalavimų būtina griežtai laikytis, priešingu atveju gresia baudos.