MB mokesčiai: ką svarbu žinoti?
Mažoji bendrija (MB) – viena populiariausių verslo formų Lietuvoje, tačiau pradedantiems verslą neaiškumų vis dar kyla: MB atidarymas, MB mokesčiai, MB vadovo atlyginimas – šiuos ir kitus klausimus, susijusius su MB mokesčiais, apžvelgsime šiame straipsnyje. Taigi, ką reikia žinoti apie mokesčius, kad MB įkūrimas ir veikla vyktų sklandžiai?
Mažosios bendrijos mokesčiai
MB steigimas yra geras pasirinkimas įvairioms veikloms, nedideliam verslui. Nors mokesčiai MB ne mažesni nei kitų formų juridiniams asmenims, dažnai dideliu privalumu laikoma mažesnė administracinė našta. Mažosios bendrijos mokesčiai ir apskaita gali būti patikėta samdomam buhalteriui, buhalterinių paslaugų įmonei, o taip pat viskuo gali rūpintis bendrijos narys. Noras sutaupyti dažniausiai lemia, kad verslui pasirenkamas mažosios bendrijos steigimas. Vertinant bendrai, MB ir UAB mokesčiai yra panašūs, abiejų rūšių įmonės privalo laikytis mokestinių įsipareigojimų ir įstatymų reikalavimų apskaitai tvarkyti.
MB mokami mokesčiai
Jei verslui pasirenkama mažoji bendrija mokesčiai gali būti mažesni pirmaisiais metais, pasinaudojus lengvata. Tokiu atveju prievolė mokėti pelno mokestį atsiranda tik pasibaigus metams, taip pat pirmaisiais veiklos metais gali būti nemokamos ir VSD įmokos. Norint pasinaudoti lengvata, keliamos papildomos sąlygos: MB nariais gali būti tik fiziniai asmenys, per kitus 3 mokestinius laikotarpius MB veikla nėra stabdoma ir MB nėra likviduojama ar reorganizuojamas, MB dalys neperleidžiamos naujiems dalyviams. Žemiau aptarsime, kokie MB mokesčiai 2024 metais laukia, pradėjus veiklą.
MB pelno mokestis
Pelno mokestis yra mokamas nuo gauto pelno, tačiau Pelno mokesčio įstatymas numato galimybę pirmuosius metus taikyti 0 proc. tarifą, jei MB atitinka keliamas sąlygas (pajamos mažesnės nei 300 tūkst. eurų, MB yra ne daugiau 10 narių ir kt.). Standartinis pelno mokesčio tarifas MB – 15 proc., tačiau jei MB narių yra mažiau nei 10, metinės pajamos neviršija 300 tūkst. eurų ir nariai neturi daugiau nei 50 proc. akcijų kitose įmonėse, galima taikyti lengvatinį 5 proc. pelno mokesčio tarifą.
MB nario mokesčiai
Daugeliui aktualu, kokius mokesčius moka MB narys, tačiau tai priklauso nuo situacijos. MB nariai gali gauti pajamų iš paskirstytojo pelno, tokios pajamos apmokestinamos 15 proc. GPM. Tačiau jei lėšos išimamos asmeniniams poreikiams, MB narių mokesčiai bus kitokie. Tokiu atveju taikomas 20 proc. GPM tarifas.
Daugeliui kyla klausimas, ar gali MB narys dirbti pagal darbo sutartį. Tokia sutartis galima, tačiau reikia nepamiršti, kad kyla su darbo sutartimi susiję mokestiniai įsipareigojimai (GPM, VSD).
MB vadovo mokesčiai
Jei MB vadovas yra ir MB narys, tai pajamos pagal civilinę paslaugų sutartį yra apmokestinamos 15 proc. GPM tarifu (moka pats narys metams pasibaigus), o mokėti mokesčių SODRAI (VSD ir PSD) nereikia.
Jei MB vadovas nėra narys ir dirba pagal darbo sutartį, mokamas 20 proc. GPM, kurį išskaičiuoja ir sumoka MB. VSD mokesčiai skaičiuojami kaip darbo santykiuose, taikant atitinkamus tarifus (15,7 proc., 17,5 proc., 8,70 proc., papildomai – 1,8 proc. arba 3 proc.
MB mokami mokesčiai SODRAI
Išimant iš MB lėšas asmeniniams poreikiams yra taikomas 13,83 proc. tarifas, mokestis mokamas nuo 50 proc. MB nario išimtos sumos. Jei MB narys kaupia pensijai, papildomai taikomas 2,4 arba 3 proc. apmokestinimas. Taip pat nuo 50 proc. asmeniniams poreikiams išimtų lėšų yra mokamas PSD mokestis, kurio tarifas – 6,98 proc., bet ne mažiau nei 6,98 proc. MMA, šis mokestis gali būti apmokamas MB.
Nors MB mokestinė sistema yra gana paprasta, naujokams ar neturintiems apskaitos žinių susigaudyti gali būti sudėtinga. Buhalteriai.lt teikia MB buhalterinės apskaitos paslaugas ir konsultacijas. Mūsų komandoje dirba patyrę aukštos kvalifikacijos specialistai, kurie padės ne tik pasirūpinti MB apskaita, bet ir pasinaudoti mokestinėmis lengvatomis.