Verslo kūrimas: nuo ko pradėti?
Verslo pradžia kelia daugybę klausimų, tačiau atsakyti į juos nėra paprasta. Jauniems verslininkams tenka priimti svarbius sprendimus, kurie turi įtakos ne tik veiklos organizavimui, bet ir sėkmei. Vienas jų – juridinio asmens formos pasirinkimas ir įmonės registracijos procesas. Siekdami palengvinti apsisprendimą, trumpai apžvelgsime populiariausių juridinių asmenų formų bruožus ir reikalavimus. Glaustai aptarkime, kada tikslingas mažosios bendrijos steigimas, o kada – asociacijos kūrimas, kokių privalumų suteikia uždaroji akcinė bendrovė ir kodėl verta steigti VšĮ.
MB įkūrimas
MB steigimas daugeliu atvejų yra puikus pasirinkimas. Mažosios bendrijos steigimas padeda sumažinti administracinę naštą, be to, nereikalingas įstatinis kapitalas. Įmonės apskaita gali pasirūpinti ir MB narys, nebūtina samdyti buhalterio ar apskaitos įmonės – tai padeda sumažinti veiklos sąnaudas. Jei vadovas yra MB narys, jam nebūtina mokėti darbo užmokestį, o tai mažina mokestinę naštą.
Taupant laiką, geriausias pasirinkimas yra MB steigimas internetu, o pasinaudojus specialistų paslaugomis įmonių steigimas trunka vos kelias dienas. MB įkūrimas atneš naudos ir ateityje: pirmais veiklos metais galima naudotis lengvata, lengviau išimti pinigus, priimti sprendimus. Bendrijos steigimas tinka įvairioms veikloms, versle gali dalyvauti iki 10 asmenų. MB įmonės steigimas paprastai yra alternatyva UAB, bet dėl riboto narių skaičiaus mažėja galimybė pritraukti investuotojus.
VšĮ įkūrimas
VšĮ steigimas yra tikslingas tada, kai planuojama veikla susijusi su viešuoju interesu. Viešosios įstaigos steigimas yra strateginis žingsnis, pritraukiant paramą ir dotacijas, tačiau tokios įmonės taip pat gali veikti pelningai ir net gauti pelno iš savo veiklos. Steigėjais gali būti fiziniai ar juridiniai asmenys, tad VšĮ įkūrimas yra puikus būdas suvienyti jėgas.
Jei planuojamas labdaros ir paramos fondo steigimas, tikslinga rinktis VšĮ – tai ne pelno siekiantis juridinis asmuo, kuriam taikomas lengvatinis 5 proc. arba 0 proc. pelno mokesčio tarifas. Kartu VšĮ steigimas yra apdairus pasirinkimas, nes tokios įmonės civilinė atsakomybė ribota, o tai nesėkmės atveju apsaugo savininko turtą. Fondo steigimas, pasirinkus VšĮ, nereikalauja pradinių investicijų, nes nėra taikomas įstatinio kapitalo reikalavimas.
UAB įkūrimas
UAB steigimas yra daugelio verslininkų pasirinkimas. Ši juridinio asmens forma suteikia daugybę privalumų, o pats įmonės steigimas yra paprastas ir greitas, galimas UAB steigimas internetu. Numatytas minimalus įstatinis kapitalas siekia 1000 eurų, tačiau tai padeda užtikrinti įmonės patikimumą, kuris itin svarbus veiklos pradžioje. Šios formos įmonių steigimas tinka įvairių rūšių komercinei veiklai, kai siekiama pelno. UAB kūrimas padeda apsaugoti asmeninį turtą, nes tai – ribotos civilinės atsakomybės juridinis asmuo. UAB įkūrimas leidžia pritraukti investuotojus, tačiau steigimo procesas yra gerokai paprastesnis nei AB įkūrimas.
Asociacijos įkūrimas
Siekiant suvienyti jėgas bendram tikslui, asociacijos steigimas yra geriausias pasirinkimas. Tai ribotos civilinės atsakomybės juridinis asmuo, kurio steigėjais gali būti tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys. Svarbus įmonės pavadinimo kūrimas – asociacijos pavadinime gali naudoti žodžius „asociacija“, „draugija“, „konfederacija“ ir pan. Įstatinis kapitalas asociacijos įkūrimui nėra būtinas, o taupant laiką galimas steigimas internetu, taip pat galima užsakyti asociacijos steigimo paslaugą. Asociacijos įkūrimas nėra sudėtingas, tačiau reikalingi mažiausiai trys steigėjai.
Individualios įmonės įkūrimas
Individualios įmonės steigimas puikiai tinka tiems, kurie planuoja mažą verslą ir nori veikimo laisvės. IĮ yra neribotos atsakomybės juridinis asmuo, o tai reiškia, kad už įmonės įsipareigojimus savininkas atsako ir asmeniniu turtu. Antra vertus, IĮ steigimas suteikia galimybę paprasčiau tvarkyti apskaitą, disponuoti uždirbtu pelnu. Tai puiki forma nedideliam šeimos verslui ar veiklos pradžiai. Tokios įmonės steigimas internetu yra itin greitas ir paprastas, nereikalingas įstatinis kapitalas, o prireikus vėliau galima juridinio asmens formą pakeisti. Individualios įmonės įkūrimas suteikia lankstumo ir galimybę greitai reaguoti į rinkos pokyčius, tačiau reikėtų atsakingai įvertinti savo galimybes, nes nesėkmės atveju gali tekti atsakyti asmeniniu turtu.