Daugeliui veiklą pradedančių verslininkų kyla klausimas: kas geriau mažoji bendrija ar UAB? Nors šios dvi juridinės formos panašios, jos turi ir daugybę skirtumų. Vienareikšmiškai atsakyti, kad viena forma geresnė už kitą – neįmanoma, tačiau priimti sprendimą padės palyginimas, kuo skiriasi UAB ir MB. Tai šiame straipsnyje ir aptarsime, o skirtumai padės kiekvienam įsivertinti: kas geriau MB ar UAB?

Mažoji bendrija: privalumai ir trūkumai

Svarstydami, kas geriau UAB ar mažoji bendrija, tikrai pastebėsite kelis esminius privalumus. MB steigimas yra paprastesnis, nereikalingas įstatinis kapitalas, o nariai gali patogiau išsimokėti pelną avansu, tam nereikia laukti metų pabaigos. MB taip pat galima sumažinti administravimo ir apskaitos kaštus. Tai esminiai skirtumai tarp UAB ir MB, tačiau negalima pamiršti ir tam tikrų ribojimų.

Vienas svarbiausių trūkumų yra tai, kad MB negali turėti daugiau nei 10 narių – dideliam verslui tai gali pakišti koją. Taip pat nėra galimybės pritraukti investicijas platinant akcijas, o šios formos mažas žinomumas užsienyje taip pat gali pakišti koją ieškant partnerių. Nepaisant to, mažesniam verslui MB puikiai tiks, o prireikus galimas MB pertvarkymas į UAB.

Kuo skiriasi MB nuo UAB?

Apskritai, lygindami kuo skiriasi mažoji bendrija nuo UAB turime išskirti lankstumo aspektą. MB daugeliui jaunų verslininkų atrodo patrauklesnis variantas, nes nėra įstatinio kapitalo poreikio, o apskaitą galima vesti savarankiškai. Taip pat MB suteikia lankstesnę valdymo struktūrą. Vis dėlto tai ne visada yra privalumai: kai MB turi daugiau narių, o veiklos apimtys išauga, savarankiškai rūpintis apskaita tampa sudėtinga, tad vis tiek prireiks buhalterio ar apskaitos paslaugas teikiančios įmonės.

Lanksti valdymo struktūra taip pat gali gali kelti problemų, nes esant lyginiam narių skaičiui sprendimų priėmimas gali būti sudėtingas. Galimybė MB nariams dirbti be darbo sutarties taip pat daugeliu atvejų veda į konfliktą, nes kyla nesutarimas dėl atlygio už darbą. Vertinant bendrai, UAB iš pirmo žvilgsnio atrodo sudėtingesnė forma, tačiau daugeliu atvejų išsamesni griežtesni įstatymų reikalavimai suteikia ir daugiau aiškumo versle.

UAB privalumai ir trūkumai

UAB yra viena populiariausių juridinių formų Lietuvoje, ji taip pat naudojama ir užsienio šalyse. Dėl įstatinio kapitalo reikalavimo ši forma vertinama palankiau, gali pagerinti įvaizdį verslo pradžioje. Tiesa, reikalaujamas minimalus įstatinis kapitalas siekia tik tūkstantį eurų, tad yra labiau simbolinis – su tokia suma pradėti verslą sudėtinga.

MB ir UAB tinka partnerystėms, tačiau UAB šiuo atžvilgiu yra pranašesnė. Akcininkais gali tapti tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys, galima didelis jų skaičius, o dėl akcijų aiškiai pasidalinama atsakomybė. Vienu didžiausių UAB trūkumų laikomas reikalavimas samdyti buhalterį ar sudaryti sutartį su apskaitos įmone, tačiau iš tikrųjų verslui įsibėgėjus tokių paslaugų prireikia ir MB, o abiejų šių formų įmonių apskaita yra labai panaši.

MB steigimas

Įsteigti MB išties nesudėtinga, tai galima padaryti internetu savarankiškai arba perkant paslaugą iš juridinius asmenis steigiančių įmonių. Esminis skirtumas tarp MB ir UAB steigimo yra tai, kad MB atveju reikia atlikti mažiau žingsnių: neformuojamas įstatinis kapitalas, todėl nereikia iš anksto atidaryti banko sąskaitos – tai pagreitina visą steigimo procesą.

MB apskaita

MB apskaita yra kiek paprastesnė nei UAB, o taip pat nėra privaloma samdyti buhalterį – tai gali sutaupyti įmonės administravimo kaštus. Buhalterija gali rūpintis MB narys: reikia registruoti pajamas ir išlaidas, parengti finansines ataskaitas.

UAB steigimas

Mažoji bendrija ir UAB gali būti steigiamos tiek internetu, tiek per notarą. UAB steigėjais gali būti fiziniai ir juridiniai asmenys, jų skaičius gali siekti net iki 249. UAB steigimas apima daugiau žingsnių, todėl yra sudėtingesnis, palyginti su MB. Kadangi formuojamas įstatinis kapitalas, reikia iš anksto atidaryti banko sąskaitą.

UAB įstatinis kapitalas

Privaloma suformuoti įstatinį kapitalą ne mažesnį nei tūkstantis eurų. Kapitalas padalinamas į dalis, vadinamas akcijomis, kurios apmokamos pinigais ar akcininkui priklausančiu turtu. Dažnai UAB įstatinis kapitalas būna didesnis, nes verslo pradžiai reikalingos lėšos. Pravartu iš anksto apgalvoti verslo planą ir įvertinti, kiek investicijų reikės.

MB įstatinis kapitalas

MB įstatinio kapitalo riba nėra numatyta, tad jis gali sudaryti nors ir vieną eurą. Narių įnašai gali būti tiek piniginiai, tiek nepiniginiai – jų vertė nustatoma bendru visų MB narių sutarimu. Reikalavimo formuoti įstatinį kapitalą steigiant MB nebuvimas paverčia šią juridinę formą itin patrauklia veiklą pradedantiems verslininkams, kurie turi ribotą biudžetą ir vengia didelių finansinių įsipareigojimų.

MB ir UAB mokesčiai

Nesvarbu, kokia juridinė forma bus pasirinkta – mažoji bendrija ar UAB – mokesčius mokėti vis tiek reikės. Ir lyginant šias dvi įmonių rūšis esminių skirtumų nėra. Taikomas 16 proc. pelno mokesčio tarifas, o apyvartai perkopus 45 tūkst. eurų privalu registruotis PVM mokėtoju, standartinis mokesčio tarifas abiem atvejais siekia 21 proc. Taip pat nesiskiria ir GPM tarifas, kuris mokamas išsimokant pelną, tačiau skirtumas tas, kad MB nariai gali pelną išsimokėti bet kada (avansu), jiems nereikia laukti metų pabaigos. Sumažinti mokestinę naštą gali padėti ir tai, kad MB nariai gali dirbti savo įmonėje nesudarę darbo sutarties.

UAB apskaita

UAB apskaita yra tvarkoma laikantis dvejybinio įrašo principo. Privalu samdyti buhalterį arba sudaryti sutartį su apskaitos įmone, o tai gali padidinti veiklos administravimo kaštus. UAB privalo teikti balansą, pelno nuostolio ataskaitą ir kitus dokumentus RC.

Mažoji bendrija: atsakomybė

MB yra ribotos civilinės atsakomybės juridinis asmuo, todėl jos nariai savo asmeniniu turtu už įmonės įsipareigojimus neatsako. O tai reiškia, kad jie pradėdami verslą rizikuoja tik tuo piniginiu ar nepiniginiu turtu, kuris yra įnešamas į MB.

UAB atsakomybė

UAB akcininkų atsakomybė yra griežtai ribojama ir lygi jų įnašui į įmonės kapitalą. UAB yra ribotos civilinės atsakomybės juridinis asmuo, todėl akcininkai atsako tik savo įnašu, o ne asmeniniu turtu. Tai labai svarbus privalumas, palyginti su kitomis juridinių asmenų formomis, kurioms taikoma neribota civilinė atsakomybė.

MB mokesčiai

Po klausimu, kas geriau UAB ar MB, iš tikrųjų slepiasi mokesčių klausimas. Deja, MB apmokestinimas yra panašus į UAB ir ženklių privalumų nesuteikia. Nepaisant to, galima šiek tiek sutaupyti, pasinaudojant galimybe MB narių dirbti be darbo sutarties, taikyti lengvatinį pelno mokesčiu tarifą, savarankiškai tvarkant apskaitą.

UAB mokesčiai

Pagrindiniai UAB mokami mokesčiai: PVM (jei yra registruotas PVM mokėtojas), pelno mokestis (standartinis tarifas – 16 proc.), GPM už dividendus (15 proc.), už darbuotojus mokamas GPM ir SODROS mokestis.